لباس مجلسی ،تولیدی و پخش طیطه

 

مد و فشن و تاریخچه آن در کشور هند، سرزمینی غنی در عرصه سنت و فرهنگ

میل به داشتن ظاهری زیبا

و آراسته و احساس مقبول بودن در جامعه، ریشه در ذات و غریزه انسان ها دارد. با شنیدن واژه مد و فشن بلادرنگ و بی اختیار مجموعه ای از رنگ ها و تلألویی از جلال و شکوه در ذهن فرد نقش می بندد. زنان بیش از هر قشر دیگری خود را درگیر دنیای مد و فشن می کنند و علاقه وافری به تجربه کردن سبک ها، مدل ها و ظاهرهای متفاوت دارند.

مد و فشن نقشی مهم و تعیین کننده در زندگی افراد ایفا می کند، چرا که می توان آن را ابزاری برای ابراز وجود و خودنمایی دانست. مردان و زنان با پوشیدن جامه های فاخر و لوازم زینتی سعی در شناساندن هویت خود به سایرین دارند، آنها از این طریق می خواهند سبک زندگی، شغل و پیشه، مذهب یا طرز برخورد و نگرششان را به رخ کشند. به همین خاطر است که کلمه “فشن” را مترادف با رشد یک جامعه و کشور می دانند.

عوامل متعددی در سیر تکامل مد و فشن دخیل بوده اند. این یک حقیقت محض است که چهره های مطرح و مشهور، سیاستمردان، دولتمردان، ثروتمندان و شخصیت های برجسته در تعیین خط مشی هر فصل دنیای مد و فشن نقشی حساس و سرنوشت ساز دارند. تبلیغات رسانه ای نیز سهم مشابهی در به روز کردن اطلاعات ما از آخرین سبک های باب شده در جامعه دارند. صنعت مد و فشن در کشور هندوستان، سرزمینی غنی در عرصه سنت و فرهنگ، با گذر قرن ها به رشد و تکامل رسیده است. گرایش ها و سنت های رایج در این مرز و بوم فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته است. لباس برای مردم هند متناسب با موقعیت و شرایط موجود کاربردهایی متفاوت دارد. فرقی نمی کند پای یک فستیوال، مهمانی یا رویداد کاری در میان است یا فرصتی برای عرضه اندام و نمایش نگرش ها دست داده است، مد و فشن راه نفوذ خود را به تمامی این مراسم ها باز می کند.

دنیای مد و فشن به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی زنان تبدیل شده، چه آن دسته از بانوانی که از سر تفریح و تفنن تصمیم می گیرند موی خود را به رنگ قرمز آلبالویی در آورند، چه آن قشری که کار با لپ تاپ و اداره کردن یک تجارت برایشان به سادگی کار با ملاقه و سر و سامان دادن به آشپزخانه است، شاید به همین دلیل است که موضوع ٩٢ مقاله برگزیده مدارس حول محور مد و فشن می چرخد. این روزها مد و فشن الزاماً به معنای جلال و شکوه و یا اجبار در دنبال کردن گرایش های باب شده در جامعه نیست. فشن به شیوه ای برای زندگی کردن و نمایش زیبایی های باطنی بدل شده است، صحنه ای برای تجلی و درخشش هوش و خرد که با تبلور راحتی و آسایش به اوج می رسد. مد و فشن از یکسو پرده از پیشینه اجتماعی و نیازهای فردی بر می دارد و از سوی دیگر زیبایی های یک فرهنگ را در دوره های مختلف به تصویر می کشد.

نقطه آغاز سیر تکامل صنعت مد و فشن از چند صد سال پیش بر می گردد و همگام با تغییر فرهنگ و نگرش های مردم دستخوش تغییر و تحول شده است. در کشور هند، صنعت مد و فشن در دوران های سیاسی مختلف سناریوهای متفاوتی را تجربه کرده است. در عصر حکمرانی انگلستان بر هند، گرایش های اجتماعی و فشن به شدت تحت تأثیر پوشاک های غربی و انگلیسی بود و این گونه لباس ها در فرهنگ مردم هند رخنه کرد.

در دهه ٣٠ میلادی، با ظهور ایدئولوژی هایی از قبیل کمونیسم، سوسیالیسم و فاشیسم، سبک لباس های زنانه رنگ و بویی محافظه کارانه به خود گرفت. البته در این دوران شاهد رواج یافتن لباس های تیره رنگ، تنگ و چسبان نیز بوده ایم. می توان گفت برپایی سینما در هند، تأثیر شایان ذکری بر صنعت مد و فشن در آن روزها داشته است.

دهه ۴٠ مصادف با درگیری جنگ جهانی دوم و در پی آن به استقلال رسیدن هندوستان بود. به همین خاطر، لباس بانوان در این برهه از زمان ساده و در عین حال کاربردی بود.

همگام با شکل گرفتن مدارس و کالج های هنر در دهه ۵٠، دامن های کمر باریک و بالنی شکل با طرح های متنوع باب شد. زمانی که مهاتما گاندی خادی (نوعی پارچه ساخت کشور هند) را برای لباس های خود برگزید، خشم و نفرت زنان را نسبت به این نوع لباس ها بر انگیخت.

دهه ۶٠ میلادی را می توان سرچشمه تغییراتی فراگیر و اساسی در صنعت مد و فشن و سبک زندگی مردم دانست که به شکل گرفتن گرایش های متنوعی در جامعه منجر شد. در دهه ٧٠، پارچه ها و وسایل دوخت و دوز سنتی هند به حجم های گسترده ای به سایر کشورها صادر شد و این امر محبوبیت این نوع پارچه ها را در بازارهای داخلی هند در پی داشت، چرا که مردم این کشور به هیچ وجه نمی خواستند از دنیای مد عقب بمانند.

در دهه ٨٠ و ٩٠، با ظهور تلویزیون و سایر ابزارهای تبلیغاتی در هند، دریچه تازه ای به روی دنیای مد و فشن گشوده شد. با الهام گرفتن از ایده های طراحان خارجی، طرح ها و الگوهایی جدید و متفاوت به صنعت پوشاک هند راه یافت. در تمامی این سال ها داشتن ظاهری مناسب و آراسته و شایسته لباس پوشیدن دغدغه اصلی مردم هند بود و می توان در کل این دوران ردپای اخلاقیات را در طرز لباس پوشیدن این مردم مشاهده کرد.

خوانندگان، بازیگران و مدل ها نقش بسزایی در تغییر و تحولات دنیای مد ایفا می کنند و نسل جوان اصلی ترین دنباله روی آنها به شمار می روند. در این میان نمی توان تأثیر بی چون و چرای بالیوود و هالیوود در جهت دهی صنعت مد و فشن را نادیده گرفت. هم زمان با بازگشایی و شلوغ شدن دانشگاه ها در شهرهای بزرگی همچون بمبئی و دهلی تغییراتی شگرف در دنیای مد و فشن را شاهد هستیم. صنعت نساجی کشور هند، میراثی عظیم و بس گرانبها دارد. هر یک از مناطق این مرز و بوم لباس های محلی منحصر به  خود را دارد. در بسیاری از روستاهای هند مردم لباس های محلی و سنتی به تن می کنند، با این وجود سبک پوشش شهرنشینان به سرعت در حال  تغییر و تحول بوده و بازتابی از اوج جوانی و شکوه جهانی می باشد. دنیای مد و فشن در هند صحنه ای پرتکاپو، با شور و طراوت به شمار می رود، صنعتی نوظهور و دنیایی خوش آب و رنگ و با شکوه که طراحان و مدل های فعال در این عرصه همواره حرف های تازه ای برای گفتن دارند.

در روزگاران قدیم، مهارت استاد بافندگی مورد تقدیر و ستایش قرار می گرفت و این روزها خلاقیت و ابتکار طراحان مد و لباس به سکوی پرتابی برای به اوج رسیدن آنها بدل می شود. طراحان مد در سرزمین هند از سبک های غربی و شرقی الهام می گیرند و جوانان شهرنشین می توانند آزادانه هر سبکی را که دوست دارند برای خود برگزینند و چنین تلفیقی همه جا به چشم می خورد. مد و فشن در هندوستان توانسته راه خود را در عرصه های بین المللی هموار سازد؛ پس از آن که خواننده های مشهوری همچون مدونا و استفانی وسایل زینتی و آرایشی زنان هندی را به کار بستند، عناصری نظیر بیندیس (خال قرمزی که زینت بخش پیشانی زنان هندی ست)، نقش حنا (طرح هایی که با استفاده از حنا روی کف دست و سایر نقاط بدن می کشند)، النگو وگلوبند، به محبوبیت جالب توجهی در سطح جهانی دست یافت. مد و فشن در هندوستان صنعتی رو به رشد است که می کوشد همگام با رویدادهای بین المللی به سوی آینده ای درخشان گام بردارد. برای تحقق این آرمان، در هندوستان طراحان در شهرهای بزرگ رویدادهایی مانند هفته مد و نمایش های سالانه مد برگزار می کنند. پیروزی ملکه های زیبایی هند در مجامع بین المللی از جمله Miss World و Miss Universe مدل های هندی را در سطح جهانی به شهرت رسانده است. طراحانی همچون ریتو کومار، ریتو بری، روحیت بال، رینا هاکا، مظفر آه، ساتیا پائول، آبراهام و تی هاکور، تارون تاهیلیانی، جی جی والایا و مانیش مالهوترا از جمله طراحان خوش آوازه ای هستند که در تمام دنیا شناخته شده اند. در هند، مد و فشن مجموعه ای تمام و کمال از لباس ها را در بر می گیرد، از جامه های فاخر مناسب برای مجالس عروسی گرفته تا لباس های اسپرت، غیر رسمی و راحتی.

طراحان هندی برای خلق لباس های هندی-غربی تکنیک های قدیمی گلدوزی از قبیل قلابدوزی، زردوزی و چیخان را با پارچه های سنتی هندی در هم می آمیزند تا به تلفیقی بی نظیر از سبک های شرقی و غربی دست یابند. لباس های محلی هندی بسته به شرایط آب و هوایی و الیاف طبیعی موجود در هر منطقه تنوعی بی بدیل دارد. در ایالت سرد و شمالی جوما و کاشمیر، مردم لباسی گشاد و ضخیم مرسوم به Phiran می پوشانند تا از گزند سوز و سرما در امان باشند. در منطقه استوایی و گرم جنوب هند مردان لباسی موسوم به مندو و زنان ساری می پوشند. ساری در اصلی پارچه ای به طول ۵ متر است که در نهایت زیبایی و ظرافت در اطراف بدن پیچیده می شود و چین و شکنی بی نظیر دارد. در مناطق مختلف هند، مدل های متنوعی از ساری رواج دارد که از آن میان می توان کنجیوران، میسوری، پایتهانی، پوچامپالی، جامدانی، بالوچری، بناراسی و سمبلپوری را نام برد. در مناطق خشکی همچون راجاستان و گجرات آقایان دهوتی (لنگی) می پوشند.

دستارهای خوش آب و رنگ زیبایی پوشش مردم هند را دو چندان می کند. در مناطق شمال شرقی هند قبایلی نظیر خسیس، نگاس، میزوس، مانی پوریس و آروناچالیس زندگی می کنند و سارونگ ها و شال گردن های بافته شده بر تن می کنند. جالب است بدانید هر قبیله ای لباس های مخصوص به خود را دارد و می توان از نوع لباس پوشیدن یک فرد فهمید که متعلق به کدام قبیله است.

زنان شهرنشین اغلب سالوار کامیز (لباس پنجابی) و سالوار چوریدار می پوشند و در مراسم های رسمی بر تن می کنند. آقایان در موقعیت های رسمی و عروسی ها شروانی یا کورتاس و پیژامه می پوشند، در شرایط عادی هم اغلب با لباس های غربی همچون پیراهن و شلوار دیده می شوند. نسل جوان و کسانی که دل جوانی دارند، تی شرت، شلوار جین، شلوار برمودا، کاپری، لباس های اسپرت و هر چه که مد باشد، بر تن می کنند.

با مقایسه اجمالی مد و فشن در دوران گذشته و زمان حاضر می توان به تغییرات و فراز و نشیب های این صنعت پی برد. در واقع مد و فشن نه تنها در هند که در تمام دنیا در گذر سال ها دستخوش تغییر و تحولات بسیار شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *